22 stycznia 2009

Jak urządzic mały przedpokój?

Niniejszy post dotyczył będzie walki o przestrzeń w małym przedpokoju.
Poniżej kilka wskazówek jak urządzić przedpokój, który jest mały:

  • Po pierwsze planując przestrzeń zastanów się czy nie opłaciłoby się połączenie małego przedpokoju z salonem. W zależności od układu pomieszczeń w mieszkaniu i stylu życia jego mieszkańców, warto rozpatrzeć ten pomysł. Z jednej strony połączenie obu pomieszczeń zwiększa optycznie daną przestrzeń (co przy odpowiedniej aranżacji, robi dobre wrażenie na gościach), z drugiej tracimy na prywatności, bo każdy, komu otworzymy drzwi (listonosz, gospodarz domu, biedak proszący o pomoc), będzie miał wgląd do naszego salonu.
  • Po drugie nie próbuj przypisywać strefie wejściowej zbyt wielu funkcji. Często, z braku miejsca próbujemy "wcisnąć" kolejną szafkę, dosłownie gdzie się da. Unikajmy tego - niech strefa wejściowa służy tylko do wchodzenia, przyjmowania gości i odbierania przesyłek. Postarajmy się jej nie zagracać.
  • Użyj mebli o małych gabarytach, mebli przeznaczonych do przedpokoju - stoliki, podwieszane blaty o szerokości nie większej niż 20-40cm. Jednocześnie, meble w przedpokoju powinny mieć swój styl i tworzyć charakter miejsca samą swoją obecnością.
  • Warto zadbać by w przedpokoju zawsze był porządek. Pomogą w tym szafki na buty oraz ukryte w szafce wieszaki na ubranie. Nawet jeśli nie zmieści się pełnowymiarowa szafa (o głębokości 60cm) warto znaleźć inny sposób na to, by nasze okrycie wierzchnie było schowane. Na wieszakach "zewnętrznych" często gromadzą się nie tylko aktualnie używane kurtki czy płaszcze, ale też: torebki, parasole, szale, apaszki, czapki... tworzy to wrażenie nieładu i bardzo trudno nad tym zapanować. Lepiej więc ukryć wieszak za drzwiczkami.
  • Ściany najlepiej pomalować na jednolity jasny kolor. (Kolory ciemne a także wzorzyste tapety czy ściany z wyraźną fakturą optycznie zmniejszają przestrzeń). Jedną ze ścian można wyróżnić innym kolorem i na jej tle powiesić lustro.
  • Przestrzeń małego przedpokoju zyska na pewno, jeśli powiesisz w nim dobrze oświetlone lustro. Lustro nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale też ją doświetli.

stolik i lustro Van esch
  • Podobnie jak przedpokoje duże, te małe też są wizytówką mieszkania i jego mieszkańców. zadbajmy więc o jakiś osobisty drobiazg, który świadczył będzie o naszych zainteresowaniach i stylu. Mogą to być ładnie oprawione zdjęcia, kwiaty, półka z ulubionymi książkami...
  • Nie zapominajmy też o najważniejszym: najważniejsze jest pierwsze wrażenie!
Więcej o tym, jak urządzić przedpokój przeczytasz tu:
a tu znajdziesz kilka inspiracji:

0 komentarze:

Prześlij komentarz