15 stycznia 2009

Umywalka w liczbach

Wczoraj ktoś wszedł na tego bloga wpisując w Google zapytanie: na jakiej wysokości umywalka?
Pewnie ta osoba już tu nie wróci, ale i tak postanowiłam odpowiedzieć: na takiej, dobry człowieku, na jakiej będzie Ci wygodnie z niej korzystać - Tobie i Twojej rodzinie.Ogólnie przyjęta norma mówi, że wierzch umywalki nie powinien być niżej niż 85cm nad podłogą.
Ale to jest tylko taka wielkość orientacyjna dla tych co projektują łazienki do użytku publicznego. W mieszkaniu, czy domu jestem zwolenniczką podejścia indywidualnego, orientacyjnie podaję konkrety:

wzrost: 160 - 165 cm -> umywalka na wys. 80cm
wzrost: 165 - 170 cm -> umywalka na wys. 85cm
wzrost: 170 - 175 cm -> umywalka na wys. 90cm
wzrost: 175 - 185 cm -> umywalka na wys. 95cm

Trzeba jednak uwzględnić też wielkość umywalki, jej kształt i rodzaj oraz sposób mocowania armatury (czy na umywalce czy do ściany).
Chodzi o to, by tak dobrać poziom umywalki, by przy myciu rąk nie trzeba było ani stawać na palcach, ani się garbić. Proponuję ustalać poziom montażu umywalki odnosząc się do wzrostu użytkowników dorosłych - dzieci szybko rosną i nie ma to większego znaczenia, czy będą korzystać z podnóżka parę miesięcy dłużej czy krócej...

Skoro już jesteśmy przy umywalkach, to im większa umywalka - tym wygodniej i czyściej (zwłaszcza na podłodze). Przy dobieraniu armatury warto jednak zwrócić uwagę na to, by strumień wody był w stanie spłukać całe wnętrze umywalki - będzie ją łatwiej umyć.

Wolne pole przed umywalką (o szerokości powyżej 40cm), które zapewni przestrzeń do wygodnego zeń korzystania, powinno mieć wymiary 70 x 100cm, przy umywalkach mniejszych 70 x 50cm - 100cm.

A na deser kilka umywalkowych inspiracji:

umywalka Living City, firma Laufen

umywalka TAO, producent HIDRA

Zen Garden, GauDesigns

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Cytat "Ogólnie przyjęta norma mówi, że wierzch umywalki nie powinien być niżej niż 85cm nad podłogą.
Ale to jest tylko taka wielkość orientacyjna dla tych co projektują łazienki do użytku publicznego".

Mam pytanie czy jest jakaś norma budowlana która dokładnie o tym mówi? Jeśli tak to proszę o podanie nr normy.

Jo pisze...

Z tego co mi wiadomo nie jest to polska norma budowlana, a raczej taka wielkość umowna, orientacyjna przyjęta np. w "Podręczniku projektowania architektoniczno-budowlanego" Neuferta

Anonimowy pisze...

No własnie bo przeszukałem rózne zródła i nigdzie nie znalazłem żadnej normy na temat na jakiej wysokości powinna być umywalka. A zapytałem dlatego że nie tak dawno inspektor budowlany przy odbiorze zarzucił że blat na wysokości 85 cm od podłogi jest stanowczo za wysoko, powinno być na 80 , że taka jest norma. Tylko nie podał co to za norma lub przepis.

Jo pisze...

Dziwne doprawdy. Ja użyłam tego sformułowania "norma" bardziej w znaczeniu, że normalnie/przeważnie tak się robi, a nie że to "norma budowlana", bo też się z taką normą nie spotkałam. Wczoraj sobie jeszcze zajrzałam do książki "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki użyteczności publicznej" i też nie było o tym ani słowa.

Prześlij komentarz